Rozmrazovanie potrubí

Do dnes sa môžete stretnúť s problémom kanalizačných potrubí, akými je aj primŕzanie. Obdobie zimy dá zabrať všetkým potrubiam, ktoré nie sú z určitých dôvodov osadené podľa predpísaných štandardov, či sa nachádzajú na vonkajších múroch, alebo je výnimočná situácia. Chladné noci, hlboko pod bodom mrazu, vám dajú jasne na známosť, kedy je potrebné potrubie rozmraziť. Z kohútikov netečie voda, poškodené trubky a ventily, zatekanie. To sú dôsledky nedostatočnej ochrany potrubia vystaveného pôsobeniu teplôt pod bodom mrazu.

Ďalším nepríjemným, no častým javom sú prasknuté potrubia. Po zime, kedy voda v nich zamrzla a zväčšila objem či zničené poveternostnými podmienkami, kedy sa nedokázal materiál prispôsobiť teplotám. Na výmenu potrubia sa nedá čakať a ani rozbúrať stenu v zimných mesiacoch nepoteší nikoho. Práve pre tieto dôvody vzniklo čistenie potrubia parou.

Parné nahrievanie potrubí je tým najlepším receptom na problémy, spôsobené mrazom, či nízkou teplotou. Parné rozmrazovanie využíva paru s teplotou od 120 do 150°C. Ide o techniku, ktorá vám umožní odmraziť potrubie, spriechodnenie potrubia alebo oddiali potrebnú výmenu potrubia.

Nahrievanie prebieha pomaly a dôkladne. Prudká zmena teploty je častou príčinou prasknutia potrubí. Práve preto sa nedá porovnávať krtkovanie s parným čistením. Náš zásah trvá niekoľkokrát dlhšie, ale výsledok ja tak isto neporovnateľný. Para sa rovnomerne dostáva do potrubia, kde s plynúcim časom rastie aj teplota. Ide tak v skutku o šetrné riešenie pre vašu kanalizáciu.

Pokiaľ už narazíte na problém s primrznutou kanalizáciou alebo ťažko starému potrubiu, ktoré by krtkovanie nevydržalo práve pre Vás je tu parné rozmrazovanie, ktoré je zároveň aj čistením a dezinfekciou. Vodná para sa dostane do všetkých škál v potrubí. Ničí okrem nečistôt aj baktérie, roztoče, vodný kameň, usadeniny a plesne.

Ako predísť zamrznutému potrubiu?

Potrubie zamŕza z dôvodu slabej izolácie, nedostatočnej hĺbky, či nepoužívaniu. To je najčastejších prípadom na chate. Najlepšie sa dá predísť zamrznutému potrubiu tak, že ho pred zimou vypustíte. To sa dá robiť na miestah kde sa málo pohybujete a vodu nebude potrebovať z dlhodobého hľadiska.

V domoch, či bytoch, kde vodu, či kanalizáciu používate pravidelne by k zamŕzaniu dochádzať nemalo. Avšak stačí chladný deň, krátka dovolenka, či lyžovačka a potrubie je na ďalší deň nepoužiteľné. V takom prípade odporúčame otvoriť všetky vodovodné kohútiky, aby sme uvoľnili tlak a zistili, kde je problém. Po identifikovaní nefunkčnej časti. je dôležité túto časť odokryť. Pokiaľ sa zamrznuté potrubie nachádza v interiéry, treba celú miestnosť vykúriť. Pokiaľ sa nachádza sa skriňou, alebo poličkou, treba aj tie odkryť, aby sme zabezpečili, že sa teplo čo v najväčšom množstve dostane k zamrznutému potrubiu. Pre urýchlenie rozmŕzania sa odporúča použiť fén, či teplovzdušnú pištoľ. Avšak pozor na rýchlosť, aby sa potrubie nedeformovalo či nerozpustilo.

Pokiaľ je nepriepustné miesto veľmi veľké, či nedostupné, vtedy môže zabrať rozmŕzanie aj hodiny či dni. Vtedy určite odporúčame zavolať si na pomoc parné čistenie, ktoré rozmrazí potrubie aj pod zemou a zároveň predíde sa ďalšiemu zamŕzaniu v budúcnosti, nakoľko tieto úzke miesta prepchajú a spriechodnia.